Kategorie
Uncategorized

Jak wybrać garnitur idealny?

Garnitur to najbardziej elegancki zestaw garderoby męskiej. Sztuka doboru garnituru polega na dopasowaniu kroju, materiału, wzoru do zróżnicowanych sylwetek naszych klientów. Zacznę może od wyjaśnienia ideału garnituru. wiele aspektów wchodzi w opis tego określenia. Garnitur to marynarka i spodnie w zestawie. Idealnie dobrana marynarka powinna przylegać do ciała i dzielić sylwetkę na połowę. Długość marynarki powinna kończyć się za pośladkami. Natomiast rękaw marynarki nie powinien zasłaniać makiet koszuli. Jest to kluczowy zabieg aby nie zaburzyć proporcji sylwetki klienta. Dobrze dobrana marynarkę zweryfikujemy patrząc na dłonie klienta. Mierzący marynarkę stojąc wyprostowany i z rękami zwisającymi po obu stronach tułowia, marynarka powinna sięgać do połowy dłoni. Rękawy powinne kończyć się około 1,5 cm powyżej nadgarstka. Nieestetyczne marszenia w okolicy pach, talii, na plecach czy też na klapach (rozsuwające się, odstające) świadczy o za ciasnej marynarce. Rękaw marynarki aby układł się idealnie szew powinien zaczynać się tam gdzie kończy się staw barkowy. Spodnie nie mogą być za długie. Zbyt długie spodnie sprawia że cała stylizacja będzie wyglądała niechlujnie. Idealnie dobrane spodnie powinne lekko opierać się na cholewce buta.
Złote zasady idealnego garnituru:
1) Panowie o postawnej sylwetce czy rozbudowanych barkach powinni wybierać marynarki o nie co szerszych klapach (8-11 cm)
2) Ramiona marynarki powinna naturalnie układać się wzdłuż ramion. Barki nie powinny wypychać rękawów marynarki
3) Klapy marynarki powinne przylegać do klatki piersiowej
4) Po zapięciu górnego guzika marynarki na połach nie powinne pojawiać się zagniecenia. Jeśli dochodzi do tego efektu jest to znak że marynarka jest za ciasna bądź guzik jest źle umiejscowiony
5) Kołnierz marynarki powinien przylegać do kołnierza koszuli
6) Szew na plecach marynarki powinien odzwierciedlać linie kręgosłupa
7) Nogawki spodni nie mogą być opięte na nogach powinne być proporcjonalnie szerokie
8) Spodnie odpowiedniej długości lekko opadające na obuwie, Materiał spodni powinien załamać się raz z przodu.
9) Jedyne dopuszczalne koszule to te z długim rękawem
10) Krawaty są istotnym dodatkiem ich szerokość jest zależna od szerokości klap.
11) Długość krawata jest też istotna powinna sięgać do wysokości klamry paska
12) Dopełnieniem są skarpetki które są zdecydowanie dłuższe. Ta długość jest istota aby przy założeniu nogi na nogę nie było widać łydki

Krótkie prześledzenie trzech topowych sylwetek męskich w doborze garnituru.
Zacznę od sylwetki masywnej która stanowi wyzwanie w doborze idealnego garnituru ale znając podstawowe zasady jesteśmy w stanie uzyskać najlepszy efekt uwydatniając walory. Przy sylwetce masywnej najlepszym przyjacielem będą pionowe linie i ciemniejsze kolory, takie jak grafit i granat. Monochromatyczne garnitury gładkie optyczne wyszczuplają sylwetkę. Materiał przy tego rodzaju sylwetce powinien być o niższej lub średniej gramaturze, ten rodzaj nie doda klientowi niepotrzebnych optycznych kilogramów. Duże wzory tez nie są najlepszym przyjacielem takiej sylwetki. Spodnie przy takiej sylwetce nie mogą być za szerokie najlepiej żeby były delikatnie zwężone poniżej kolana zaprasowane w kant wysmuklą sylwetkę. Długość spodni opadająca delikatnie na obuwie. Przy zbyt długich spodniach utworzą się harmonijki które optycznie skrócą długość nogi plus podkreślą masywność sylwetki pana. Dopełnieniem stylizacji klienta powinien wybrać prosta gładka koszule. Unikać trzeba wąskich krawatów typu śledź.
Kolejna sylwetka dotyczy panów wysokich i szczupłych, tak zwana chłopięca uroda. W tym przypadku unikamy pionowych linii one dodatkowo wyszczuplą. Marynarka powinna mieć delikatne wypełnianie ramion tak aby rozbudować delikatnie sylwetkę. Jaśniejsze kolory garniturów są wskazane. Wzory takie jak kratka są dobrym wyborem ponieważ poziome linie dodadzą optycznie kilogramów szczupłemu mężczyźnie. Spodnie z niższym stanem będą odpowiednie.
Sylwetka atletyczna czyli w tak zwaną literę v(rozbudowane ramiona). Marynarka powinna być wytaliowana. W tym przypadku nie mamy już tak ograniczonych możliwość jeżeli chodzi o dobór kolorów. Musimy unikać wypełnień ramion bardzo wąskich wyłogów. Spodnie dobieramy regularnej szerokości ewentualnie zwężane ku dołowi.