Tutaj jesteś

​Dyrektywa DAC7 – na czym polega?

5 sierpnia 2024 Biznes ​Dyrektywa DAC7


Operatorzy platform cyfrowych, takich jak OLX, Vinted, Otomoto czy Allegro muszą zmierzyć się z najnowszą unijną dyrektywą DAC7, będącą nowelizacją Dyrektywy Rady 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Przeczytaj ten artykuł, jeśli interesują Cię wprowadzone z nią zmiany.

​Kto jest objęty dyrektywą DAC7?

Dyrektywa DAC7 dotyczy przede wszystkim operatorów platform cyfrowych, czyli wszelkiego rodzaju marketplace’ów, na których sprzedawcy mogą realizować transakcje sprzedaży towarów, świadczyć usługi, udostępniać środki transportu lub nieruchomości (np. OLX).

Zmianami dyrektywy objęci są także sprzedawcy, którzy wystawiają swoje usługi lub przedmioty na platformach cyfrowych, ponieważ to ich dane będą raportowane przez operatorów platform.

Wyjątkiem są tzw. sprzedawcy okazjonalni, którzy przeprowadzili mniej niż 30 transakcji w danym roku kalendarzowym i uzyskali dochody poniżej 2 000 euro. Tacy sprzedawcy nie są zobligowani do raportowania swoich dochodów w Krajowej Administracji Skarbowej.

​Jakie są nowe obowiązki związane z dyrektywą DAC7?

Zgodnie z najnowszą dyrektywą, operatorzy platform cyfrowych będą musieli przekazywać informacje o sprzedawcach korzystających z serwisów do KAS. W zależności od rodzaju sprzedawanego przedmiotu lub oferowanej usługi, przekazywane dane mogą różnić się między sobą. Jednak podstawowymi danymi przekazywanymi do KAS przez operatorów platform cyfrowych będą:

  • imię i nazwisko,

  • adres zamieszkania,

  • data urodzenia,

  • nazwa firmy,

  • numer NIP lub VAT,

  • numer rachunku bankowego,

  • wysokość uzyskanego wynagrodzenia oraz kwoty odprowadzonych podatków.

Wyjątkiem mogą być np. sprzedawcy samochodów, którzy poza powyższymi danymi, zobligowani będą do podania informacji odnośnie do ubezpieczenia pojazdu. Natomiast podczas wynajmu krótkoterminowego trzeba będzie dzielić się informacjami dotyczącymi długości pobytu.

Operatorzy platform zmuszeni zostali do zbierania danych od użytkowników, a co za tym idzie musieli wprowadzić szereg nowych procesów koniecznych do pozyskiwania i przechowywania informacji w zgodzie z prawem. Zgromadzone dane należy przekazać w określonym terminie do KAS.

​Dyrektywa DAC7 a wsteczne działanie prawa

Chociaż w Polsce przyjęte jest, że prawo nie działa wstecz, to przepisy związane z dyrektywą DAC7 stanowią wyjątek. Jest to wynikiem porozumienia państw członkowskich Unii Europejskiej, które zobowiązały się do zaimplementowania nowych przepisów do końca 2022 roku, przez co można było je stosować już od stycznia 2023 roku.

Polska nie wywiązała się z obowiązującego terminu, dlatego dyrektywa została wdrożona z opóźnieniem. W naszym kraju jej przepisy weszły z dniem 1 lipca 2024 roku. Ze względu na powstałe opóźnienie, dyrektywa DAC7 stanowi wyjątek.

Po szczegółowe zapoznanie się z dyrektywą wejdź na stronę: https://pragmago.tech/pl/porada/czym-jest-dyrektywa-dac7-jakie-nowe-obowiazki-naklada/

​Jakie są kary za nieprzestrzeganie przepisów dyrektywy DAC7?

Niestety, ale za nieprzestrzeganie obowiązującej dyrektywy czeka operatorów platform wysoka kara. Mogą oni zostać ukarani grzywną w wysokości od 100 000 do nawet 5 000 000 złotych. W skrajnych przypadkach grozi im również wykreślenie z rejestru VAT.

Pamiętaj jednak, że odpowiedzialność za pozyskanie informacji i przekazanie ich do KAS spoczywa na samych operatorach platform, a nie na sprzedawcach.

Podsumowując, dyrektywa DAC7 wprowadza szereg zmian, które mogą wydawać się uciążliwe dla operatorów. Jednak ich celem jest stworzenie sprawiedliwego i przejrzystego systemu opodatkowania w ramach UE. Dyrektywa ma pomóc w walce z oszustwami podatkowymi w Internecie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja monitorowanierynku.pl

Autorzy naszych tekstów to specjaliści, których pasją są tematy biznesu, pracy, ekonomii, rozwoju osobistego, inwestycji i marketingu. Z doświadczeniem oraz głęboką wiedzą w swoich dziedzinach, tworzą wysokiej jakości artykuły, które nie tylko dostarczają wartościowych informacji, ale także inspirują do rozwoju i osiągania sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Obsługa techniczna nieruchomości – najważniejsze informacje