Praca

Jak wygląda praca przedstawiciela handlowego?

Jak wygląda praca przedstawiciela handlowego?

Wpisując do wyszukiwarki hasło “najbardziej pożądane zawody” zazwyczaj na pierwszych miejscach wyskoczą nam programiści czy też pracownicy służby zdrowia. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebnym zawodem na rynku pracy jest przedstawiciel handlowy. Przeglądając portale z ofertami pracy, nie raz wpadniemy na tego typu ogłoszenie. Na czym jednak dokładnie polega praca na tym stanowisku? Dlaczego pracodawcy tak bardzo zabiegają o doświadczone w tym temacie osoby? Może to okazja idealna dla ciebie? W tym artykule przybliżymy dokładniej temat na czym polega taka praca, jak ją zdobyć oraz kilka innych ciekawych kwestii.

Jaki powinien być przedstawiciel handlowy?

Przed podjęciem starań o zdobycie zatrudnienia jako przedstawiciel handlowy, powinniśmy zastanowić się najpierw, czy aby na pewno mamy do tego wystarczające kompetencje. Osoba na tym stanowisku powinna przede wszystkim być w pełni zmobilizowana do osiągnięcia wyznaczonego celu, czyli uzyskania klienta który w będzie źródłem dochodu finansowego dla firmy. Wymaga to strategicznego logicznego myślenia, które doprowadzi do konkretnych rezultatów. Dotyczy to nie tylko samej prezentacji oferty i negocjacji. Przedstawiciel handlowy sam organizuje swój rytm pracy, wyjazdy służbowe. Powinien zaplanować tydzień w taki sposób, aby mieć jak najwięcej czasu na sprzedaż, mniej na przemieszczanie się ale również nie zapominać o wypoczynku.

Dobra organizacja to dopiero początek. W handlu ważna jest również między innymi elastyczność, otwartość na potrzeby klienta i komunikatywność. Tylko dzięki ciągłej potrzebie rozwoju będziemy w stanie nadążyć za najnowszymi trendami i kontrolować konkurencję. Stojąc w miejscu, oferując te same oferty w ten sposób, łatwo można się wypalić. Sam klient również prawdopodobnie nie będzie wystarczająco zainteresowany produktem od takiej osoby.

Na jakie zarobki może liczyć przedstawiciel handlowy?

Miesięczna pensja przedstawiciela handlowego może być różna – wszystko zależy od ilości pozyskanych klientów. Im lepiej się on sprawuje, tym na większą pensję może liczyć. Średnia wypłata na tym stanowisku to około 5 tysięcy złotych brutto. Spora część przedstawicieli otrzymuje nawet kilkanaście tysięcy złotych samej premii. Mało komu jednak udaje się osiągnąć takie kwoty już na samym starcie kariery zawodowej. 

Niezwykle ważne są tutaj zdolności interpersonalne dzięki którym można stać się rozchwytywanym handlowcem o którego firmy mogłyby między sobą rywalizować. To dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu można osiągnąć jak najlepsze wyniki skutkujące zadowalającą wypłatą. Jeżeli handlowiec nie jest w stanie sprzedać odpowiedniej ilości produktów w danym miesiącu i w kolejnych, oznacza to, że prawdopodobnie nie nadaje się do takiej roli. Nie każda sprzedaż należy do prostych, ale powinniśmy wiedzieć na co się piszemy przed podjęciem danej współpracy. Pracodawcy często decydują się na okres próbny aby być pewnym, że nowy pracownik będzie skutecznie wykonywał powierzoną mu pracę.

Jak zdobyć pracę w handlu?

Nie każdy zawód wymaga wyższego wykształcenia. Umiejętna sprzedaż to umiejętność którą najlepiej zdobyć dzięki praktyce. Można oczywiście skończyć kierunek związany z marketingiem, ale raczej nie spotkamy tego w wymaganiach od pracodawcy. Dodatkowa wiedza jest zawsze atutem i może nam pomóc podczas negocjacji z klientem.

Szukając zatrudnienia jako przedstawiciel handlowy, powinniśmy zacząć od mniejszych przedsiębiorstw. Raczej nie uda nam się już na samym starcie znaleźć zatrudnienia w większych firmach. Osoby zajmujące się rekrutacją wolą wybrać kogoś z doświadczeniem, dzięki czemu mają pewność, że lepiej poradzą sobie oni z czekającymi na nich zadaniami. Jeżeli jednak chcielibyśmy zwiększyć swoje szanse zatrudnienia na danym stanowisku, powinniśmy przede wszystkim podszkolić swoje umiejętności miękkie. To one pełnią jedną z bardziej znaczących ról podczas rozmów z potencjalnym klientem. Warto poszukać kursów, warsztatów jakie są organizowane w okolicy i z nich skorzystać. Również w Internecie można znaleźć mnóstwo ciekawych materiałów, filmów z ogromną porcją wiedzy.

Gdzie szukać pracy jako przedstawiciel handlowy?

Najlepszym i najszybszym sposobem na znalezienie pracy jest od lat Internet. Znajdziemy tam mnóstwo wartych uwagi stron z ofertami pracy, które powinny nas zainteresować. Dzięki filtrom możemy zaznaczyć kryteria, jakie będą nas interesować. Warto zwrócić uwagę również na branżę, jaką zajmuje się dana firma. Jeżeli na przykład nie jesteś fanem kosmetyków lub motoryzacji a to właśnie to miałbyś sprzedawać, lepiej wstrzymaj się z aplikacją. Warto zaglądnąć na stronę https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st/warszawa;l gdzie znajdziemy szereg godnych uwafi ofert dla początkującego jak i zaawansowanego handlowca.

Ofert pracy na stanowisko przedstawiciela handlowego jest mnóstwo. Nie trudno jest również trafić na fałszywą ofertę czy też stronę. Powinniśmy zastanowić się kilka razy zanim prześlemy swoje CV do danej osoby. 

Udostępnij