BiznesEkonomia

Kogo obowiązuje PIT 36?

Kogo obowiązuje PIT 36?

Zastanawiasz się, czy PIT 36 to deklaracja, którą powinieneś złożyć? Kogo obowiązuje PIT 36? Na pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

  1. Co to jest PIT 36 i kto jest uprawniony do jego rozliczania?
  2. Z jakich ulg można skorzystać przy PIT 36?
  3. Jak rozliczyć PIT 36 online? 

Podatnik, który w konkretnym roku podatkowym osiągnął jakiekolwiek przychody, musi dokonać tak zwanego rocznego rozliczenia dochodowego podatku. W tym celu wypełnia się jedną z kilkunastu deklaracji PIT. Wybór odpowiedniej deklaracji uzależniony jest od tytułu uzyskania przychodów i formy opodatkowania, jaką podatnik wybrał. Kto jest uprawniony do rozliczania deklaracji PIT 36? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.

Co to jest PIT 36 i kto jest uprawniony do jego rozliczania?

Deklaracja PIT 36 to formularz, który wypełniają pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci oraz renciści rozliczający swoje jedyne źródło przychodów. PIT 36 przeznaczony jest przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, a zatem część przychodów uzyskali sami, a nie za pośrednictwem zleceniodawcy czy pracodawcy. Jeśli od nawet małej części swoich przychodów musiałeś samodzielnie obliczyć zaliczkę na tak zwany podatek dochodowy i oczywiście wpłacić ją do odpowiedniego urzędu skarbowego, do rozliczenia się powinieneś wybrać PIT 36. Na szczęście dzięki nowoczesnym programom zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu można przygotować w krótkim czasie. Prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną przy zastosowaniu skali podatkowej PIT 36, można bardzo łatwo wypełnić.

Warto również pamiętać, że PIT 36 skierowany jest do tych podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej – a dokładniej stawek podatkowych wynoszących 17% oraz 32%. Najczęściej z PIT 36 korzystają po prostu podatnicy, którzy prowadzą niewielkie firmy i rozliczają się ze swojej działalności gospodarczej rozliczanej na ogólnych zasadach lub uzyskały przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Deklarację PIT 36 możesz złożyć do urzędu skarbowego listownie, bezpośrednio w US, gdzie zostanie od razu sprawdzona lub elektronicznie.

Z jakich ulg można skorzystać przy PIT 36?

Wybierając deklarację PIT 36, możesz jednocześnie rozliczyć na niej z inne przychody, które osiągnąłeś w danym roku podatkowym. Oczywiście dotyczy to takich przychodów, które rozliczane są według skali podatkowej – na przykład zlecenie, umowa o dzieło czy pracę. Deklarację PIT 36 można wykorzystać także do wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Z deklaracji PIT 36 mogą wypełniać również podatnicy, którzy samotnie wychowują dziecko.

Dodatkowo przy deklaracji PIT 36 jest możliwość skorzystania z tak zwanych ulg podatkowych. Do najpopularniejszych ulg zalicza się ulgę z tytułu darowizny na cele zawodowej edukacji lub walki z epidemią, ulgę z tytułu krwiodawstwa, na Internet czy prorodzinną. Lista ulg obejmuje także ulgę rehabilitacyjną, do której zalicza się utrzymanie psa przewodnika, opłacanie przewodników, leki czy używanie samochodu do przewozu niepełnosprawnej osoby.

PIT 36

Jak rozliczyć PIT 36 online?

Dziś niemalże każdą deklarację można rozliczyć bez konieczności wychodzenia z domu. Jak? A mianowicie przez Internet. Jeśli chcesz rozliczyć PIT online, możesz skorzystać z kilku opcji. My polecamy zdecydować się na odpowiedni program z kreatorem, dzięki któremu bez problemu wypełnisz i wyślesz deklarację do urzędu.

Dlaczego warto skorzystać z programów do rozliczania PIT? Przede wszystkim dlatego, że taki darmowy program jest gwarancją skutecznego rozliczenia. Zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze. Ponadto otrzymasz dostęp do UPO – czyli potwierdzenia wysyłki. Pamiętaj, że szybkie rozliczenie PIT wiąże się jednocześnie ze szybkim zwrotem podatku.

Program do rozliczania PIT 36 online czy każdej innej deklaracji to również świetna opcja dla tych osób, które z reguły mają problemy z wypełnianiem PIT. Dodatkowo korzystając z takich narzędzi, będziesz mieć pewność, że dokument zostanie prawidłowo uzupełniony i złożony. Taki program samodzielnie wykonuje wszystkie obliczenia, zatem ryzyko wystąpienia błędów, które później trzeba skorygować, jest właściwie minimalne.

Do zalet programów do rozliczania podatku PIT zalicza się również to, że zawsze są aktualizowane. A zatem wypełniając deklarację, możesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie formularz jest obowiązującą w danym momencie wersją. Dodatkowo od razu po przesłaniu dokumentów użytkownik otrzymuje urzędowe poświadczenie odbioru.

W razie pojawienia się wątpliwości, które mogą pojawić się przy podatku dochodowym lub korzystaniu z kredytu podatkowego warto zasięgnąć pomocy księgowego. Z takiej pomocy powinni skorzystać również przedsiębiorcy wybierający działy specjalne produkcji rolnej. Najczęściej jednak zeznanie podatkowe udaje się wypełnić samodzielnie, szczególnie jeżeli wszystkie źródła przychodów zostały uwzględnione i nie ma żadnych nieprawidłowości w kwestii wysokości dochodu.

Udostępnij