Biznes

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Bardzo dużo osób zastanawia się, czym jest świadczenie przedemerytalne. Jest to pomoc finansowa dla ludzi, którzy z różnych względów nie są w stanie pracować do emerytury. Niestety jest to problem wielu osób. Dlatego polskie państwo oferuje pomoc w tym zakresie. Warto dowiedzieć się, kiedy można liczyć na świadczenie przedemerytalne.

Czym jest świadczenie przedemerytalne?

Wysokość świadczenia przedemerytalnego jest wspólna dla wszystkich uprawnionych, jednakże stawka zmienia się praktycznie w każdym roku. Dlatego dużo osób zastanawia się, ile wynosi świadczenie przedemerytalne w bieżącym roku i komu przysługuje. Warto najpierw powiedzieć, iż świadczenie przedemerytalne dawniej funkcjonowało pod nazwą zasiłku przedemerytalnego, który był doraźną pomocą finansową dla wielu ludzi. Przysługiwał on osobom, które nie były w stanie pracować do samej emerytury, a takich ludzi było dość sporo. Żeby otrzymać takowe świadczenie przedemerytalne, należy spełnić określone warunki. Podstawą jest przede wszystkim staż zawodowy uprawniający do nabycia emerytury. Do tego trzeba doliczyć utratę źródła przychodu. Warto wiedzieć, że świadczenie przedemerytalne można pobrać tylko do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego, co jest bardzo istotne. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że świadczenie przedemerytalne przysługuje ludziom, którzy byli zatrudnieni w konkretnym przedsiębiorstwie przez czas ponad sześciu miesięcy i jednocześnie ukończyli 56 laty w przypadku kobiet oraz 61 lat w przypadku panów. Trzeba wiedzieć o tym, że wymagany jest również określony staż pracy, który u pań wynosi dwadzieścia lat, natomiast u panów dwadzieścia pięć. Bardzo ważne jest też to, żeby utrata czasu pracy wynikła z winy pracodawcy, a nie np. z decyzji pracownika, co jest powszechnym zjawiskiem w naszym kraju.

Świadczenie przedemerytalne

Żeby można było otrzymać świadczenie przedemerytalne, trzeba przez minimum pół roku pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Ponadto trzeba widnieć w systemie jako osoba bezrobotna. Ponadto istotne jest również to, że w czasie pozostawania na bezrobociu, nie można odmówić przyjęcia pracy bez uzasadnionej przyczyny, najlepiej lekarskiej. Wiele w tej kwestii zależy też od decyzji samego urzędnika. Warto też dodać, iż warunki przejścia na świadczenie przedemerytalne są dość złożone, dlatego wiele osób nie wie dalej, w jaki sposób otrzymać je. Przede wszystkim powinno być ono skierowane dla ludzi, którzy faktycznie go potrzebują. Bardzo dużo osób zastanawia się, kiedy możliwe jest przejście na świadczenie przedemerytalne. Okazuje się, że nie tak, iż możliwe jest przejście na nie z własnej woli, co może być zaskoczeniem dla wielu ludzi. Niestety nie wystarczy mieć skończone 56 bądź 61 lat życia. W praktyce wychodzi na to, że świadczenie przedemerytalne właśnie tym różni się od emerytury, iż nie jest skierowane dla wszystkich ludzi, którzy prowadzili wcześniej życie zawodowe. Taka forma pomocy od państwa skierowana jest tylko dla ludzi potrzebujących, którzy nie mają żadnego źródła utrzymania, co jest powszechnym zjawiskiem w Polsce.

Udostępnij