Czy nam się to podoba, czy nie tempo życia ciągle wzrasta. Rozwój technologii sprawił, że coś, co jeszcze kilkanaście lat temu trwało kilka godzin lub dni, teraz działa niemal natychmiast. Z jednej strony może to powodować narastający stres, a z drugiej daje nam ogromną wygodę. Szybie decyzje i co za tym idzie, szybkie działanie przełożyło się również na funkcjonowanie banków i instytucji pozabankowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, stworzona została również oferta szybkich pożyczek, które możemy zaciągnąć online. Aby uprościć formalności, przyspieszyć proces rozpatrywania wniosków i przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo klientów wprowadzono innowacyjne metody weryfikacji tożsamości pożyczkobiorców. Jakie to metody omawiamy poniżej.
Metody weryfikacji tożsamości stosowane przez firmy udzielające szybkich pożyczek
Decydując się na zaciągnięcie przez Internet szybkiej pożyczki, musimy być przygotowani do weryfikacji naszej tożsamości. Jak to wygląda w większości firm pożyczkowych? Czego możemy się spodziewać i jakie dokumenty powinniśmy przygotować? Oto lista:
- Identyfikacja za pomocą Dowodu Osobistego – dowód jest podstawowym dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość. Dlatego wypełniając wniosek o szybką pożyczkę, poproszeni zostaniemy o wpisanie serii i numeru Dowodu Osobistego, numeru PESEL, oraz nazwę organu wydającego. Część instytucji pozabankowych wymaga również skanu tego dokumentu. Należy podkreślić, ze Prawo Jazdy nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość, lecz potwierdzające nabyte prawo do prowadzenia pojazdu. Nie jest brane pod uwagę w procesie weryfikacji.
- Weryfikacja przez telefon – podczas tego typu weryfikacji, zostaniemy poproszeni o, padnie naszego numeru telefonu i potwierdzeniu danych wpisanych w formularzu pożyczkowym.
- Identyfikacja za pomocą przelewu – wnioskodawca proszony jest o dokonania transakcji na niską kwotę, na ogół jest to 1 złoty lub 1 grosz na konto podane przez pożyczkodawcę. Ważne jest, aby przelewu dokonać z własnego rachunku bankowego. Nie może to być konto firmowe, ani konto, które dzielimy ze współmałżonkiem.
- Przelew ekspresowy – jeśli pożyczkobiorcy zależy na szybkiej decyzji o przyznaniu środków finansowych, może skorzystać z platformy przelewów ekspresowych. Dzięki temu kwota weryfikacyjna będzie na podanym przez firmę pozabankową koncie w kilka minut.
- Weryfikacja za pomocą nowoczesnej aplikacji – aktualnie na polskim rynku istnieje kilka aplikacji służących do weryfikacji tożsamości klienta, najbardziej znane to Instantor, Kontomatik lub KontoConnect. Aby skorzystać z takiej aplikacji, logujemy się na nasze konto ze specjalnej podstrony. Aplikacja pobierze dane na temat właściciela konta oraz historię wykonywanych przez niego przelewów, po chwili automatycznie się wyloguje. To dość lubiany przez firmy pożyczkowe sposób identyfikacji potencjalnego pożyczkobiorcy, ze względu na jednoczesną, szybką możliwość dokonania oceny zdolności kredytowej klienta.
Biorąc pod uwagę zarówno bezpieczeństwo klientów jak i firm pożyczkowych możemy zrozumieć, dlaczego weryfikacja konsumentów jest tak istotnym elementem procesu przyznawania środków finansowych. Jeszcze kilka lat temu, można było często usłyszeć lub przeczytać historię osób, na których nazwisko lub cząstkowe dane wyłudzane były pożyczki i kredyty. Na szczęście coraz rzadziej dochodzi do takich sytuacji i możemy czuć się bezpiecznie, zaciągając pożyczkę nawet przez Internet.
Artykuł sponsorowany