Tutaj jesteś

Samodzielna kalkulacja leasingu wymarzonego samochodu

29 czerwca 2022 Biznes Samodzielna kalkulacja leasingu

Według raportu amerykańskiej firmy ESAFM średni koszt leasingu samochodu w drugim kwartale 2019 r. wyniósł 458 USD, czyli około 2000 złotych. Kwota ta ilustruje rosnące ceny pojazdów i płatności na poziomie kredytu samochodowego. Ale jak przełożyć tę średnią na miesięczną opłatę za kolejny leasingowany samochód? Dla niektórych klientów leasing i wszystkie związane z nim procedury są tak mroczne i tajemnicze, jak najgłębsze zakątki kosmosu. Umowa zwykle jest pełna zagmatwanego języka, dziwnych opłat, które wydają się niemożliwe do rozgryzienia w domu bez zaawansowanego dyplomu z matematyki. Prawda jest taka, że nie musisz być astrofizykiem, aby obliczyć własne koszty. Kalkulacja leasingu i ustalenie własnej miesięcznej płatności w domu może być łatwe. Wszystko, czego potrzebujesz to kalkulator, trochę informacji o transakcjach i trochę wskazówek, które znajdziesz w tym artykule.

Kalkulacja leasingu to drugi krok. Zacznij od…

Kilku rad. Chociaż z pewnością możesz przy pomocy swojego doradcy finansowego obliczyć ratę leasingową za swój samochód, istnieją prostsze sposoby jej oszacowania. Twoim pierwszym przystankiem powinna być strona „kalkulacja leasingu”. Znajdziesz na niej prosty kalkulator, a oprócz tego oferty leasingowe z bardzo atrakcyjnymi miesięcznymi ratami. Dobrym pomysłem jest również sprawdzanie stron internetowych producentów samochodów i dealerów, aby zobaczyć oferty leasingu, które zwykle zmieniają się co miesiąc.

Być może najłatwiejszym sposobem na zorientowanie się, ile powinien kosztować leasing, jest uzyskanie rzeczywistych ofert leasingowych od wielu dealerów. Mając w ręku trzy do pięciu ofert, możesz szybko wyczuć dobrą ofertę. Jeśli po sprawdzeniu wszystkich innych opcji nadal jesteś zdecydowany obliczyć własną opłatę leasingową, czytaj dalej i dowiedz się, jak skorzystać z kalkulatora. A ponieważ wiadomo, że różni ludzie inaczej przetwarzają informacje, przedstawimy Ci formułę na dwa różne sposoby.

Czego się spodziewać: prosta kalkulacja leasingu

Obliczanie własnej raty leasingowej z dokładnością co do grosza jest nierealne: podatki i opłaty różnią się w zależności od miasta i województwa, a dodatkowe opłaty mogą się różnić w zależności od marki. I bez względu na to, jak bardzo się starasz, prawie na pewno pominiesz niektóre opłaty. Ale dobrze przeprowadzona kalkulacja leasingu może dać Ci całkiem niezłe przybliżenie tego, co rzeczywiście Cię czeka. Niektóre z danych, których potrzebujesz, znasz już teraz. Być może inne informacje będziesz musiał uzyskać od dealera. Aby je zdobyć, wystarczy prosty e-mail do kierownika sprzedaży.

Kalkulacja leasingu — co będzie Ci potrzebne

Sugerowana cena detaliczna – czyli taka cena, jaka widoczna jest na etykiecie pojazdu. Możesz znaleźć sugerowane ceny detaliczne dla praktycznie każdego nowego samochodu w Internecie. Upewnij się, że otrzymujesz sugerowaną cenę detaliczną dokładnie tego pakietu samochodu, który zamierzasz wydzierżawić.

Czynnik pieniężny. Jest to „stopa procentowa”, jaką zapłacisz w okresie najmu. Czasami nazywa się to czynnikiem leasingowym lub nawet opłatą leasingową. Aby uzyskać współczynnik pieniężny, zadzwoń do dealera, który sprzedaje tę markę i sprecyzuj model, który rozważasz: współczynniki pieniężne mogą nie być takie same dla wszystkich modeli.

Okres dzierżawy. Rekomendujemy leasing na 36 miesięcy lub krócej. Jednak niektóre oferty leasingowe obejmują 39 lub 42 miesiące. Te warunki nie powinny łamać umowy. Po prostu wiedz, że zapłacisz dodatkowy rok opłat rejestracyjnych, jeśli zdecydujesz się na dzierżawę dłuższą niż 36 miesięcy. Pamiętaj również o sprawdzeniu gwarancji pojazdu. Wiele gwarancji typu „zderzak do zderzaka” kończy się po upływie 36 miesięcy.

Wartość rezydualna samochodu. Zapytaj dealera o pozostały procent samochodu, który bierzesz pod uwagę. Dealer prawdopodobnie zapyta, ile miesięcy planujesz wydzierżawić i ile kilometrów planujesz przejechać rocznie. Czynniki te wpływają na procent rezydualny. Ogólnie rzecz biorąc, większość samochodów ma wartość rezydualną od 45% do 60% dla 36-miesięcznego leasingu. Ponownie, upewnij się, że pozostała kwota, o którą prosisz, dotyczy dokładnego pakietu samochodu, który będziesz leasingować.

Redakcja monitorowanierynku.pl

Autorzy naszych tekstów to specjaliści, których pasją są tematy biznesu, pracy, ekonomii, rozwoju osobistego, inwestycji i marketingu. Z doświadczeniem oraz głęboką wiedzą w swoich dziedzinach, tworzą wysokiej jakości artykuły, które nie tylko dostarczają wartościowych informacji, ale także inspirują do rozwoju i osiągania sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?