2022 rok nie jest łaskawy dla kredytobiorców. Stopy procentowe rosną niemal w każdym miesiącu, a co za tym idzie, zwiększają się także raty kredytów hipotecznych. Sytuacja ta dotyczy zdecydowanej większości kredytobiorców – w Polsce do tej pory niezwykle rzadko oferowało się kredyty o stałej stopie oprocentowania, a nawet jeżeli taka oferta się pojawiała, żaden bank nie posiadał w ofercie stałych rat na okres dłuższy niż 5 lat. Gdy więc stopy procentowe zaczęły rosnąć do poziomów niespotykanych od wielu lat, problem zaczął dotyczyć całkiem sporej części społeczeństwa.
W zaistniałej sytuacji osoby obciążone kredytem hipotecznym zaczęły poszukiwać możliwości obniżenia rat – wakacje kredytowe są interesującym, lecz doraźnym rozwiązaniem, a stałe obniżenie raty (na przykład kosztem wydłużenia okresu kredytowania) może diametralnie odmienić sytuację kredytobiorcy. Jak więc obniżyć ratę kredytu?
Obniżenie raty kredytu – dostępne rozwiązania
Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań dla osób już spłacających kredyt jest jego refinansowanie. Kredytobiorcy korzystają też często z rządowych dopłat i pożyczek – opiszemy pokrótce każdy z tych instrumentów finansowych.
Refinansowanie kredytu
Ta metoda na obniżenie raty kredytu hipotecznego to po prostu przeniesienie kredytu do innego banku. Dysponując zobowiązaniem finansowym, kredytobiorca jest nie tylko obciążony, ale także posiada argument, który może wykorzystać w rozmowach z innym bankiem. Niejednokrotnie bardziej opłacalne jest znalezienie banku pobierającego w danym momencie niższą marżę, niż kontynuowanie spłaty kredytu na obecnych warunkach (zwłaszcza w sytuacji takiej, jaką obserwujemy od jesieni 2021 roku).
Zanim zdecydujesz się na refinansowanie, upewnij się, że do tej pory spłacałeś wszystkie raty kredytu w terminie oraz że Twoja zdolność kredytowa nie uległa pogorszeniu. Z oczywistych względów nowy kredytodawca będzie chciał na nowo obliczyć Twoją zdolność kredytową i sprawdzić wpisy w BIK.
Wsparcie rządowe
Podobnie jak bankom, także i państwu powinno zależeć na tym, by mimo trudności kredytobiorcy byli w stanie spłacać swoje zobowiązania. To jeden z powodów, dla których w Polsce funkcjonuje różnorodne wsparcie rządowe dla osób posiadających nieruchomości kupione na kredyt.
- Dopłaty – jest to nieoprocentowana, lecz w pełni zwrotna forma pomocy. Czas trwania takiej formy wsparcia wynosi maksymalnie 36 miesięcy, a wysokość dopłaty może osiągnąć najwyżej 2 000 zł.
- Wakacje kredytowe – od 1 sierpnia 2022 roku kredytobiorcy w Polsce mogą skorzystać z wakacji kredytowych. Wystarczy złożyć wniosek w banku, w którym korzystają z kredytu. Łącznie program wakacji kredytowych obejmuje odroczenie ośmiu płatności (czterech w 2022 roku i czerech w 2023).
Obniżenie raty kredytu dla osób, które dopiero zaciągają kredyt
Jeżeli jeszcze nie masz kredytu hipotecznego, a chcesz znaleźć dla siebie jak najlepszą ofertę:
- zwróć uwagę na możliwość bezpłatnego nadpłacania kredytu,
- uwzględnij koszty ubezpieczenia kredytu,
- sprawdź, ile kosztuje operat szacunkowy,
- a także zapytaj o zniżki wynikające ze skorzystania z dodatkowych usług oferowanych przez bank.
Te wszystkie elementy pozwolą Ci wyselekcjonować najlepsze oferty i cieszyć się mieszkaniem czy domem, którego spłata nie będzie spędzać snu z powiek!