W dzisiejszych czasach wszystkie banki oferują możliwość zaciągnięcia kredytu. Jest to bardzo wygodna opcja w sytuacji, gdy w krótkim czasie potrzebujemy dużej ilości pieniędzy. Większość osób nie może pozwolić sobie na takie dobra materialne jak zakup mieszkania lub nowego samochodu bez wzięcia pożyczki. Wzięcie kredytu wiąże się jednak z koniecznością jego spłaty w terminie, który został określony w umowie kredytowej. Przekroczenie terminu spłaty nakłada na kredytobiorcę obowiązek płacenia odsetek powstałych na skutek spóźnienia. Informacje o odsetkach również znajdują się na umowie kredytowej. Kalkulator odsetkowy – jak działa?
Banki bardzo dokładnie weryfikują zdolność kredytową każdego, kto decyduje się na wzięcie pożyczki i dostosowuje wysokość miesięcznych rat oraz długość trwania okresu kredytu do możliwości kredytobiorcy. Takie działanie ma na celu zabezpieczyć zarówno bank, który udziela pożyczki jak i kredytobiorcę. Niemniej jednak czasami mogą zdarzyć się sytuacje, w których kredytobiorca nie jest w stanie spłacić raty w terminie, co sprawia, że jego rata wzrasta o określony w umowie procent odsetek. Czasami można pogubić się w obliczeniach i nie być świadomym tego, jaka będzie wysokość raty razem z odsetkami. W tym celu można skorzystać z kalkulatorów odsetkowych, które dostępne są w internecie.
Jak działa kalkulator odsetkowy i dlaczego warto z niego korzystać?
Kalkulator odsetkowy to bardzo przydatne narzędzie dla każdego, kto zdecydował się na wzięcie kredytu. Pozwala on w bardzo prosty i szybki sposób obliczyć ostateczną kwotę kredytu po dodaniu wszystkich odsetek oraz dodatkowych kosztów. Kalkulator oblicza kwotę odsetek na podstawie danych zapisanych w umowie kredytowej. W tym celu do kalkulatora odsetek należy wprowadzić takie wartości jak: kwota kredytu, długość jego trwania oraz termin zapłaty. Po wprowadzeniu odpowiednich parametrów kalkulator automatycznie wyliczy kwotę do zapłaty. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pomaga utrzymać pod kontrolą nasze zobowiązania finansowe.
Rodzaje odsetek ustawowych
Jeśli decydujemy się na wzięcie kredytu w banku, zawieramy umowę między nami oraz danym bankiem. W umowie kredytu znajdują się wówczas kwoty, na jakie umówiliśmy się z naszym kredytobiorcą. Oznacza to, że kwota odsetek może być taka, jaką zażyczy sobie bank. Są to tzw. odsetki umowne, ponieważ zależą one on ustaleń poczynionych między dwiema stronami zawierającymi umowę pożyczki.
Oprócz odsetek umownych istnieją również tzw. odsetki ustawowe. Są to odsetki ustawowo ustalone przez państwo, a ich wartość zawsze jest taka sama, w zależności od rodzaju odsetek. Odsetki ustawowe dzielą się na trzy grupy: odsetki kapitałowe, odsetki ustawowe za opóźnienie oraz odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych.
W internecie również istnieje wiele kalkulatorów, które pozwalają obliczyć kwotę odsetek ustawowych, dlatego bez problemu możemy poznać ich wartość wpisując do kalkulatora odpowiednie wartości. Aby sprawdzić procentową wartość odsetek ustawowych, warto poszukać tabeli odsetek na stronach internetowych.