Biznes

Co to inflacja? Na jakim jest obecnie poziomie?

Co to inflacja? Na jakim jest obecnie poziomie?

Polska zmaga się obecnie z problemem galopującej inflacji. Polacy kupują coraz droższe usługi oraz produkty. Inflacja w naszym kraju spowodowana jest błędną polityką monetarną rządu polskiego, wojną w Ukrainie, a także sytuacją pandemiczną. Niestety jest ona prawie najwyższa w całej Unii Europejskiej. Dlatego wiele osób zastanawia się, co to inflacja i przez co jest spowodowana.

Czym jest inflacja?

Polacy każdego dnia robią zakupy. Jednak produkty spożywcze z miesiąca na miesiąc drożeją. Sytuacja jest dramatyczna zwłaszcza dla osób najbiedniejszych. Ponadto Polska zmaga się z problemami drożejącej energii, a także rosnących cel paliw. W przypadku, gdy ceny produktów na półkach rosną w szybkim tempie, przeważnie jest to efekt inflacji. Niestety drożyzna uderza po kieszeni każdego obywatela mieszkającego w naszym kraju. Przez to budzi coraz większe niepokoje konsumentów. W czasie galopującej inflacji trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, jaka jest definicja tego słowa, a ponadto jak faktycznie wpływa na ceny artykułów spożywczych czy usług.

Inflacja

Inflacja to słowo, które często pojawia się w mediach. Wypowiadane jest przez dziennikarzy, prezenterów, polityków czy specjalistów. Jest tak, ponieważ ceny nigdy tak szybko nie rosły w Polsce od przeszło trzydziestu lat. Prognozy nie są również obiecujące. Warto wiedzieć, że w gospodarce rynkowej ceny towarów, a także usług zmieniają się przez cały czas. Okazuje się, że o inflacji mówi się dopiero wtedy, kiedy pojawia się powszechny wzrost cen, a za tę samą kwotę pieniężną można zakupić mniej produktów. Taka sytuacja objawia się aktualnie w naszym kraju. Należy wiedzieć, że inflacja jest procesem zmian zachodzących w całej gospodarce. Powstaje ona tam, gdzie mają miejsce wszelkie transakcje monetarne. Warto zaznaczyć, że inflacja jest mierzona poprzez statystykę, a ponadto prezentowana jest w obecnych czasach w formie wskaźników cen. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że polega ona na średnich zmianach cen konsumpcyjnych towarów, a także usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe w konkretnym kraju.

Trzeba też wyjaśnić pojęcie inflacji w interpretacji ekonomicznej. Okazuje się, że w takim przypadku rozpatrywana jest z perspektywy gospodarstwa domowego i oznacza obniżenie siły nabywczej pieniądza, co jest najbardziej dotkliwe dla mniej zamożnych ludzi. Oznacza to w skrócie, że na rynku detalicznym przy niezmienionym dochodzie konsumenci są w stanie kupić o wiele mniejszą ilość towarów czy usług. Warto też wiedzieć, że banki centralne bądź ministerstwo finansów mają za zadanie sprawować kontrolę nad utrzymaniem rozmiaru inflacji w zdrowych dla gospodarki granicach, jednakże obecnie jest ona zdecydowanie zbyt wysoka. Oczywiste jest to, że żyjemy w czasie kryzysu wojennego i pandemicznego. Jednakże średnia inflacji w całej Unii Europejskiej wynosi około 5-6%. Niestety w Polsce przekracza obecnie 16%, co jest fatalnym wynikiem. Oprócz dwóch wymienionych wyżej czynników wpływ na nią ma ciągłe drukowanie pustego pieniądza oraz polityka socjalna rządu polskiego.

Udostępnij