Tutaj jesteś

Co to inflacja? Na jakim jest obecnie poziomie?

1 września 2022 Biznes co to inflacja


Polska zmaga się obecnie z problemem galopującej inflacji. Polacy kupują coraz droższe usługi oraz produkty. Inflacja w naszym kraju spowodowana jest błędną polityką monetarną rządu polskiego, wojną w Ukrainie, a także sytuacją pandemiczną. Niestety jest ona prawie najwyższa w całej Unii Europejskiej. Dlatego wiele osób zastanawia się, co to inflacja i przez co jest spowodowana.

Czym jest inflacja?

Polacy każdego dnia robią zakupy. Jednak produkty spożywcze z miesiąca na miesiąc drożeją. Sytuacja jest dramatyczna zwłaszcza dla osób najbiedniejszych. Ponadto Polska zmaga się z problemami drożejącej energii, a także rosnących cel paliw. W przypadku, gdy ceny produktów na półkach rosną w szybkim tempie, przeważnie jest to efekt inflacji. Niestety drożyzna uderza po kieszeni każdego obywatela mieszkającego w naszym kraju. Przez to budzi coraz większe niepokoje konsumentów. W czasie galopującej inflacji trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, jaka jest definicja tego słowa, a ponadto jak faktycznie wpływa na ceny artykułów spożywczych czy usług.

Inflacja

Inflacja to słowo, które często pojawia się w mediach. Wypowiadane jest przez dziennikarzy, prezenterów, polityków czy specjalistów. Jest tak, ponieważ ceny nigdy tak szybko nie rosły w Polsce od przeszło trzydziestu lat. Prognozy nie są również obiecujące. Warto wiedzieć, że w gospodarce rynkowej ceny towarów, a także usług zmieniają się przez cały czas. Okazuje się, że o inflacji mówi się dopiero wtedy, kiedy pojawia się powszechny wzrost cen, a za tę samą kwotę pieniężną można zakupić mniej produktów. Taka sytuacja objawia się aktualnie w naszym kraju. Należy wiedzieć, że inflacja jest procesem zmian zachodzących w całej gospodarce. Powstaje ona tam, gdzie mają miejsce wszelkie transakcje monetarne. Warto zaznaczyć, że inflacja jest mierzona poprzez statystykę, a ponadto prezentowana jest w obecnych czasach w formie wskaźników cen. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że polega ona na średnich zmianach cen konsumpcyjnych towarów, a także usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe w konkretnym kraju.

Trzeba też wyjaśnić pojęcie inflacji w interpretacji ekonomicznej. Okazuje się, że w takim przypadku rozpatrywana jest z perspektywy gospodarstwa domowego i oznacza obniżenie siły nabywczej pieniądza, co jest najbardziej dotkliwe dla mniej zamożnych ludzi. Oznacza to w skrócie, że na rynku detalicznym przy niezmienionym dochodzie konsumenci są w stanie kupić o wiele mniejszą ilość towarów czy usług. Warto też wiedzieć, że banki centralne bądź ministerstwo finansów mają za zadanie sprawować kontrolę nad utrzymaniem rozmiaru inflacji w zdrowych dla gospodarki granicach, jednakże obecnie jest ona zdecydowanie zbyt wysoka. Oczywiste jest to, że żyjemy w czasie kryzysu wojennego i pandemicznego. Jednakże średnia inflacji w całej Unii Europejskiej wynosi około 5-6%. Niestety w Polsce przekracza obecnie 16%, co jest fatalnym wynikiem. Oprócz dwóch wymienionych wyżej czynników wpływ na nią ma ciągłe drukowanie pustego pieniądza oraz polityka socjalna rządu polskiego.

Redakcja monitorowanierynku.pl

Autorzy naszych tekstów to specjaliści, których pasją są tematy biznesu, pracy, ekonomii, rozwoju osobistego, inwestycji i marketingu. Z doświadczeniem oraz głęboką wiedzą w swoich dziedzinach, tworzą wysokiej jakości artykuły, które nie tylko dostarczają wartościowych informacji, ale także inspirują do rozwoju i osiągania sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ile waży akumulator