Biznes

Kiedy stosować równoważny czas pracy?

Kiedy stosować równoważny czas pracy?

Bardzo dużo osób nie wie, czym jest równoważny czas pracy. Okazuje się, że jest on istotny dla wielu ludzi. Warto dowiedzieć się, na czym polega równoważny czas pracy i dlaczego jest ważny dla wielu pracowników.

Równoważny czas pracy – na czym polega?

W praktyce okazuje się, że pracownicy zatrudnieni w zakładzie pracy wykonują swoje obowiązki w określonym przez przełożonego systemie czasu pracy. Warto zaznaczyć, że mają ustalony wymiar godzin do przepracowania w konkretnym dniu czy tygodniu. Do tego trzeba doliczyć okres rozliczeniowy. Co istotne, dopuszczalne jest używanie paru różnych systemów w jednym zakładzie pracy. Jednym z nich jest równoważny system czasu pracy, które uważany jest za bardzo elastyczny. Dlatego wiele osób chce pracować w takiej formie. Obecne panujące przepisy prawne wyróżniają parę systemów czasu pracy. Jednym z nich jest podstawowy system czasu pracy. Trzeba też wspomnieć o równoważnym systemie, a ponadto zadaniowym. Niekiedy pracodawcy stosują przerywany czas pracy, a także system skróconego tygodnia pracy. Istnieje również praca w ruchu ciągłym. Warto dowiedzieć się, jaka jest charakterystyka równoważnego systemu pracy, ponieważ nie każdy wie, na czym on polega. Okazuje się, że dopuszczone jest w nim wydłużenie czasu pracy w danym dniu bądź tygodniu. Trzeba też zaznaczyć, że może być on skrócony w innym dniu czy tygodniu. Dodatkowo mogą być udzielane dni wolne od pracy, co jest dość powszechnym zjawiskiem. W takowym systemie czasy pracy trzeba planować tak, aby w okresie rozliczeniowym jego maksymalny wymiar nie został przekroczony, w innym przypadku można narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. Obecnie wielu pracowników chce pracować w równoważnym czasie pracy. Jest on bardzo elastyczny, jednak nie każdy pracodawca go stosuje. Pozwala przedłużyć dobowy wymiar obowiązków pracowniczych do dwunastu godzin. Jednakże istnieją w tym przypadku pewne wyjątki. Mowa tutaj na przykład o pracy przy dozorze urządzeń. W takim przypadku dobowy wymiar czasu pracy może wynieść maksymalne szesnaście godzin w okresie rozliczeniowym, który nie przekracza jednego miesiąca. Jest to często spotykane w polskich zakładach pracy.

Czym jest równoważny czas pracy?

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że wymiar domowy może być stosowany przy pilnowaniu mienia, a także w czasie ochrony osób. Do tego trzeba doliczyć pracowników zakładowych straży pożarnych, a ponadto służ ratowniczych. W takim przypadku dobowy wymiar czasu pracy nierzadko zostaje przedłużony nawet do całej doby, a w okresie rozliczeniowym jednego miesiąca, co jest często spotykane w naszym kraju. Okazuje się, że po każdym dniu wykonywania obowiązków zawodowych przysługuje odpoczynek przez co najmniej liczbę przepracowanych wcześniej godzin. W innych krajach prawo jest bardzo zbliżone. Mowa tutaj oczywiście o Unii Europejskiej. Co istotne, równoważny czas pracy może być używany razem z pracą zmianową, a ponadto z pracą w niedziele czy święta. Do tego trzeba zaliczyć indywidualny rozkład czasu pracy.

Udostępnij