Praca

Praca dla studenta – gdzie jej szukać?

Praca dla studenta – gdzie jej szukać?

Przeglądając oferty pracy można zauważyć, że coraz częściej pracodawcy szukają młodych ludzi do pracy. Zarówno studenci zaoczni, jak i studenci dzienni mogą więc wybierać pomiędzy zajęciami, które chcieliby wykonywać na co dzień. Status studenta przyczynia się choćby do tego, że pracodawca nie musi za takiego pracownika odprowadzać składek do ZUS-u. Jakie jeszcze korzyści płyną z zatrudnia osób, które nadal się uczą? Odpowiedź poniżej.

Atrakcyjna praca dla studenta

Coraz więcej pracodawców stara się przekonać młode osoby, by zainteresowały się ich ofertą pracy. Można zauważyć, że warunki pracy są znacznie lepsze, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Studenci mogą wybierać spośród ofert w naprawdę różnych branżach. Ogromnym plusem jest to, że większość pracodawców nie wymaga od studentów doświadczenia, ani też fachowej wiedzy. Pracodawcy szukają osób pracowitych, rzetelnych, które chętnie się uczą nowych rzeczy. Jeżeli praca nawiązuje do tego, co aktualnie studiuje pracownik, jest to zdecydowanie czynnik na plus.

Jakie oferty można najczęściej zobaczyć?

Studenci mogą liczyć na to, że bez problemu dostaną pracę w gastronomii. Jest mnóstwo ofert, w których to właściciele poszukują pracowników do pracy jako pomoc kuchenna, kelnerzy, barmani itp. Coraz częściej nawet studenci zatrudniani są jako menadżerowie do nowo powstałych restauracji i kawiarni. Jest to praca, która podoba się wielu młodym, kreatywnym ludziom, którzy mogą się wykazywać pomysłowością w prowadzeniu lokalu. Wielu studentów może liczyć również na zatrudnienie w centrach handlowych. Wystarczy przejść się po sklepach, by dojrzeć, że w prawie co drugim sklepie odzieżowym widnieje na drzwiach ogłoszenie, o poszukiwaniach studenta do pracy na stanowisku sprzedawcy, ochroniarza lub osoby do układania towaru. Świetną opcja dla studentek jest również praca jako hostessa. W marketach panie mogą proponować klientom skosztowanie określonych produktów spożywczych, założenie karty stałego klienta lub udział w rozmaitych konkursach i promocjach organizowanych przez sklep. W ten sposób można naprawdę dobrze zarobić.

Dlaczego pracodawcy wolą zatrudniać studentów?

Status studenta daje pracodawcy wiele korzyści. Przede wszystkim właściciel firmy, który zatrudnia studenta nie musi za niego opłacać składek do ZUS-u. Dodatkowo, studenci najczęściej zatrudniani są na umowę zlecenie. Ta forma jest zdecydowanie korzystniejsza dla pracodawcy, niż zatrudnianie pracowników na umowę o pracę. W tym przypadku bowiem, jeżeli student zachoruje lub uda się na urlop, pracodawca nie musi w tym czasie wypłacać wynagrodzenia. Młodzi ludzi chętnie umawiają się z pracodawcą na takie warunki, gdyż są one dogodne dla obu stron. W przypadku niektórych dużych firm, studenci mogą liczyć na lepsze oferty pracy. Jeżeli osoby studiują zaocznie bez problemu mogą zdecydować się na stałą umowę i pracę na czas nieokreślony. W ten sposób już podczas studiów zdobywają oni cenne doświadczenie. Dobrze więc znaleźć pracę, która będzie nawiązywać do tego, co się studiuje. Można w ten sposób połączyć zdobywanie wiedzy teoretycznej ze zdobywaniem praktycznego doświadczenia.

Udostępnij