Aby akumulator samochodowy mógł działać w dobrym stanie przez całe lata, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Co prawda nowoczesne akumulatory kwasowo-ołowiowe są stosunkowo bezobsługowe, szczególnie w porównaniu do starszych modeli, w których trzeba było co jakiś czas dolewać kwasu, ale są jednak pewne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby zapewnić akumulatorowi niezakłóconą pracę przez długi czas. To na tych dobrych praktykach skupimy się w tym wpisie, dzięki czemu, jak mamy nadzieję, uchronimy cię przed przedwczesną wymianą.
Głębokie rozładowanie
Jedną z najpoważniejszych wad najpopularniejszych obecnie akumulatorów samochodowych, czyli akumulatorów kwasowo-ołowiowych, jest ich brak odporności na głębokie rozładowanie. Jeśli akumulator tego typu zostanie całkowicie rozładowany, to w jego wnętrzu tworzą się krystaliczne związku siarki, które uniemożliwiają prawidłową pracę akumulatora, przez co jego sprawność spada na tyle mocno, że normalne użytkowanie staje się wręcz niemożliwe. Co prawda w teorii można tak uszkodzony akumulator oddać do regeneracji polegającej na jego odsiarczeniu, ale w przypadku tanich akumulatorów do samochodów osobowych proces ten jest nieopłacalny i dużo rozsądniejsze jest wymienienie tak uszkodzonego akumulatora na nowy. Pełnego rozładowania można jednak uniknąć, postępując zgodnie z kilkoma poniższymi zasadami:
-
Dbaj o dobry stan alternatora, którego zadaniem jest ładowanie akumulatora w trakcie jazdy. Jeśli natomiast zobaczysz, że w trakcie jazdy na desce rozdzielczej świeci się kontrolka przypominająca akumulator, to od razu zgłoś się do mechanika, zamiast czekać, aż samochód przestanie odpalać lub pojawią się inne poważne problemy.
-
Nie zostawiaj włączonych świateł, wentylatora, radia, lodówki turystycznej czy innego elementu pobierającego prąd w trakcie postoju na wyłączonym silniku. Nawet urządzenia, które pobierają mało prądu z czasem rozładują akumulator i tym samym go uszkodzą.
-
Co jakiś czas rób przeglądy instalacji elektrycznej, w ten sposób upewnisz się, że jakiś jej element nie pobiera niepotrzebnie prądu, co przy dłuższym postoju może doprowadzić do głębokiego rozładowania akumulatora.
-
Nie zostawiaj samochodu w bezruchu przez dłuższy czas, a jeśli już musisz to zrobić, to co jakiś czas odpal go na kilkanaście minut lub podłącz akumulator do prostownika. W ten sposób upewnisz się, że w akumulatorze jest wystarczająco dużo prądu.
Podsumowanie
Najlepszym sposobem na zadbanie o akumulator w samochodzie jest dopilnowanie, aby zawsze był on przynajmniej w pewnym stopniu naładowany. Poza tym nowoczesne akumulatory samochodowe są na tyle bezobsługowe i bezawaryjne, że mogą służyć przez całe lata.
Materiał zewnętrzny