Biznes

Jak założyć własną firmę?

Jak założyć własną firmę?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to forma działalności, na jaką decyduje się coraz większa liczba osób. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że własna firma to nie tylko potencjalne korzyści i zyski, ale także duże ryzyko. Dlatego trzeba wykazać się odwagą i logiką przy podejmowaniu decyzji o założeniu firmy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ze wszystkich założonej działalności gospodarczych po roku już 25% z nich likwiduje działalność.

Jak założyć działalność gospodarczą jednoosobową?

Osoby, które zastanawiają się, jak założyć własną firmę, powinny dowiedzieć się, na jakich zasadach powinna ona działać. Jeśli chodzi o cechy jednoosobowej działalności gospodarczej to między innymi są to: nastawienie na zysk, zorganizowany charakter, ciągłość wykonywania, a także wykonywanie działalności we własnym imieniu. Oznacza to, że działalność jednoosobowa nie jest zarządzana przez żaden zewnętrzny podmiot. Jednoosobową działalność gospodarczą charakteryzuje to, że to właściciel firmy ponosi bezpośrednie ryzyko związane z działalnością.

Ci, którzy zastanawiają się, jak założyć działalność gospodarczą powinni wiedzieć, że nie zawsze jest to konieczne. Działalności gospodarczej nie trzeba rejestrować w wypadku, kiedy jej właściciel jest osobą fizyczną i z tytułu działalności nie osiąga przychodów, które przekroczyły by 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za każdy miesiąc działalności.

Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Jest to najprostsza forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, a e-rejestracja jest zupełnie darmowa. Oczywiście, można jej dokonać przez internet, przeprowadzając autoryzację. Warto wiedzieć, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie wymaga posiadania kapitału założycielskiego. Do jej zalet należą brak kosztów założenia, elastyczność w jej otwieraniu i zawieszeniu, niskie koszty obsługi księgowej, a także możliwość wyboru formy opodatkowania.

Jeśli chodzi o wady jednoosobowej działalności gospodarczej, to mowa tutaj o tym, że właściciel ponosi odpowiedzialność za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem, a także samodzielnie musi odprowadzać składki ubezpieczeniowe do zus-u.

Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się założenie jednoosobowej działalności gospodarczej przy wykorzystaniu bankowości internetowej. Osoby, które posiadają konto w banku, profil zaufany bądź też podpis elektroniczny, wszystkie formalności mogą przeprowadzić zupełnie online. Proces jest maksymalnie uproszczony i zajmuje nie więcej niż godzinę.

Co ciekawe, działalność gospodarczą można także zarejestrować telefonicznie. W tym przypadku wniosek o założenie firmy wypełniany jest przez konsultanta. Następnie z podanym przez konsultanta numerem należy udać się do właściwego urzędu gminy lub miasta, gdzie składa się swój podpis. Wpis do rejestru przedsiębiorców jest zupełnie darmowy, umieszczany w rejestrze maksymalnie kolejnego dnia po wpłynięciu wniosku, a także można go dowolnie zmodyfikować w każdej chwili – na przykład, zmieniając dane osobowe w razie potrzeby.

Udostępnij