Bardzo dużo osób nie wie, czym jest równoważny czas pracy. Okazuje się, że jest on istotny dla wielu ludzi. Warto dowiedzieć się, na czym polega równoważny czas pracy i dlaczego jest ważny dla wielu pracowników.
Równoważny czas pracy – na czym polega?
W praktyce okazuje się, że pracownicy zatrudnieni w zakładzie pracy wykonują swoje obowiązki w określonym przez przełożonego systemie czasu pracy. Warto zaznaczyć, że mają ustalony wymiar godzin do przepracowania w konkretnym dniu czy tygodniu. Do tego trzeba doliczyć okres rozliczeniowy. Co istotne, dopuszczalne jest używanie paru różnych systemów w jednym zakładzie pracy. Jednym z nich jest równoważny system czasu pracy, które uważany jest za bardzo elastyczny. Dlatego wiele osób chce pracować w takiej formie. Obecne panujące przepisy prawne wyróżniają parę systemów czasu pracy. Jednym z nich jest podstawowy system czasu pracy. Trzeba też wspomnieć o równoważnym systemie, a ponadto zadaniowym. Niekiedy pracodawcy stosują przerywany czas pracy, a także system skróconego tygodnia pracy. Istnieje również praca w ruchu ciągłym. Warto dowiedzieć się, jaka jest charakterystyka równoważnego systemu pracy, ponieważ nie każdy wie, na czym on polega. Okazuje się, że dopuszczone jest w nim wydłużenie czasu pracy w danym dniu bądź tygodniu. Trzeba też zaznaczyć, że może być on skrócony w innym dniu czy tygodniu. Dodatkowo mogą być udzielane dni wolne od pracy, co jest dość powszechnym zjawiskiem. W takowym systemie czasy pracy trzeba planować tak, aby w okresie rozliczeniowym jego maksymalny wymiar nie został przekroczony, w innym przypadku można narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. Obecnie wielu pracowników chce pracować w równoważnym czasie pracy. Jest on bardzo elastyczny, jednak nie każdy pracodawca go stosuje. Pozwala przedłużyć dobowy wymiar obowiązków pracowniczych do dwunastu godzin. Jednakże istnieją w tym przypadku pewne wyjątki. Mowa tutaj na przykład o pracy przy dozorze urządzeń. W takim przypadku dobowy wymiar czasu pracy może wynieść maksymalne szesnaście godzin w okresie rozliczeniowym, który nie przekracza jednego miesiąca. Jest to często spotykane w polskich zakładach pracy.
Czym jest równoważny czas pracy?
Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że wymiar domowy może być stosowany przy pilnowaniu mienia, a także w czasie ochrony osób. Do tego trzeba doliczyć pracowników zakładowych straży pożarnych, a ponadto służ ratowniczych. W takim przypadku dobowy wymiar czasu pracy nierzadko zostaje przedłużony nawet do całej doby, a w okresie rozliczeniowym jednego miesiąca, co jest często spotykane w naszym kraju. Okazuje się, że po każdym dniu wykonywania obowiązków zawodowych przysługuje odpoczynek przez co najmniej liczbę przepracowanych wcześniej godzin. W innych krajach prawo jest bardzo zbliżone. Mowa tutaj oczywiście o Unii Europejskiej. Co istotne, równoważny czas pracy może być używany razem z pracą zmianową, a ponadto z pracą w niedziele czy święta. Do tego trzeba zaliczyć indywidualny rozkład czasu pracy.