Tutaj jesteś

Koszty uzyskania przychodu przykłady dla właścicieli firm

2 marca 2022 Biznes koszt uzyskania przychodu przykłady


Koszty uzyskania przychodu to koszty, które interesują każdego właściciela firmy. Dlaczego? Ponieważ to właśnie dzięki nim w znaczący sposób można wpłynąć na kwotę podatku, która zostanie odprowadzona. Dzięki kosztom uzyskania przychodu można ją obniżyć. Poniżej garść przydatnych informacji na temat tego, co może być kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy.

Jak znaleźć koszty uzyskania przychodu?

Zarabianie na swojej pracy, na przykład świadczonej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, łączy się również z ponoszeniem pewnych kosztów. To właśnie koszty uzyskania przychodu, które można odliczyć od przychodów firmy. W zależności od tego, jaki rodzaj działalności się prowadzi, koszty będą różne. Przykładowo, jeżeli prowadzi się sklep internetowy, kosztem uzyskania przychodu może być zakupienie odpowiedniego towaru, który będzie sprzedawany. To też wynajęcie powierzchni magazynowej i obsługi sklepu polegającej na przykład na koordynowaniu wysyłek i zwrotów towaru. Jeżeli nie ma się pewności co do tego, które koszty można włączyć do kosztów uzyskania przychodu, warto skontaktować się z księgową lub księgowym. To właśnie specjaliści, którzy mogą udzielić wielu wskazówek, a następnie wraz z klientem znaleźć dodatkowe koszty, które ponosi on w ramach prowadzonej przez siebie działalności.

Koszt uzyskania przychodu przykłady

Koszty uzyskania przychodu można pogrupować w kilka różnych kategorii. Pierwsza kategoria to wydatki, które związane są z utrzymaniem biura. Mowa tutaj zarówno o kosztach wynajmu lokalu, ale też opłatach związanych z prądem, wodą, śmieciami, wydatkami na telefon czy Internet. Wszystko to, co wymaga wniesienia opłat, aby biuro mogło funkcjonować, tak naprawdę można ująć w ramach kosztów uzyskania przychodów. Obsługa księgowa, obsługa prawna, a także korzystanie z usług innych specjalistów, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania firmy, to również koszty uzyskania przychodu. Kursy i szkolenia, które podejmuje się jako przedsiębiorca, a także na które wysyła się swoich pracowników, również mogą być ujęte w ramach kosztów uzyskania przychodu. Dobrym przykładem może być również opieka mentora czy coacha, z którego usług korzysta się po to, aby rozwijać się w obszarze zarządzania ludźmi.

Koszty uzyskania przychodu związane z samochodem

Utrzymanie samochodu, który jest niezbędny do tego, aby móc wykonywać swoją pracę i zarabiać, to również jeden z kosztów uzyskania przychodu. Mowa tutaj zarówno o zakupie paliwa, jak też przeglądach technicznych samochodu, myjni, a także opłatach za leasing. Stąd też tak duża popularność leasingowania samochodów w Polsce. Osoby prowadzące nawet jednoosobową działalność mogą koszty związane z leasingiem wpisać do swoich kosztów uzyskania przychodu. Sprytni przedsiębiorcy, którzy ściśle współpracują z księgowymi, poszukują wielu różnych sposobów na pomniejszenie przychodów firmy. Starają się między innymi wykazać wiele różnych kosztów, a często również planować większe inwestycje i zakupy, po to, aby ostatecznie zapłacić mniejszy podatek.

Redakcja monitorowanierynku.pl

Autorzy naszych tekstów to specjaliści, których pasją są tematy biznesu, pracy, ekonomii, rozwoju osobistego, inwestycji i marketingu. Z doświadczeniem oraz głęboką wiedzą w swoich dziedzinach, tworzą wysokiej jakości artykuły, które nie tylko dostarczają wartościowych informacji, ale także inspirują do rozwoju i osiągania sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ile waży akumulator