Tutaj jesteś

Startup co to jest i jak go założyć?

7 stycznia 2022 Biznes start up co to

Startupy to popularne zjawisko, które istnieje już od kilku lat. Ostatnimi czasy jest dość głośno o startupach, które nie koniecznie muszą być powiązane z nowoczesną technologią.

Startup co to jest?

Startup jest młodym przedsiębiorstwem lub organizacją mającą model biznesowy, który jest w toku tworzenia. Finansowanie takiego przedsięwzięcia odbywa się najczęściej ze środków finansowych założycieli oraz środków pozyskanych z funduszy kapitałowych.
Startupy najczęściej kojarzone są z działalnością wykonywaną w sieci internetowej, ale są także takie startupy, które można rozwijać w rzeczywistości i poza Internetem i mogą one powstawać w każdej dziedzinie. Osoby, które chcą założyć startup, nie muszą być młode, ponieważ przedsięwzięcie to jest dobrym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, który chce założyć nową firmę i który działa na rynku od wielu lat.
Założenie startupu uzależnione jest od danej sytuacji i tego czy jego założenie jest korzystne dla przedsiębiorcy. Startup przekształca się w przedsiębiorstwo, wtedy gdy przynosi on stałe zyski, jest rentowne, a także zostaje przejęty przez inne przedsiębiorstwo. Jeśli dojdzie do jednej z takich sytuacji, wówczas uznać można, że startup prowadzony był i rozwinął się w prawidłowy sposób.

Cechy charakterystyczne startupu

Wyróżnić można kilka cech, którymi charakteryzuje się start up, a są nimi:
– krótki czas działalności,
– niskie koszty związane z rozpoczęciem, ponieważ nie potrzeba maszyn i narzędzi wystarczy pomysł,
– wysokie ryzyko związane z powodzeniem przedsięwzięcia,
– duży zysk z inwestycji,
– skalowalność oraz innowacyjność.

Jak założyć startup?

Założenie startupu tak jak i innych działalności trzeba dokładnie przemyśleć. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę pomysł, wielkość kapitału oraz wybrać model biznesowy formę prowadzenia przedsiębiorstwa. Po tym etapie należy wykonać następujące kroki:

  • zidentyfikować potrzeby klientów – jest to kluczowy etap, który polega na prześledzeniu rynku i określeniu czego potrzebuje potencjalny klient. Dobre trafienie w gust pozwoli osiągnąć sukces, ale nie można także zapomnieć o dobrej reklamie,
  • zadbać o kapitał na start – ważne są nie tylko pieniądze podczas rozpoczęcia przedsięwzięcia, ale także ludzie, którzy będą nad nim pracować. Warto pomyśleć o współpracy ze specjalistami, których stworzą dobrą jakość i będą mieli ciekawe pomysły,
  • wybór optymalizacji podatkowej – na początku trzeba wybrać formę działalności. Aby dobrze wybrać, można skorzystać z pomocy specjalistów, jakimi są prawnicy. Taki krok pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości i wpłyną na opłacalność przedsięwzięcia, a także umożliwia skorzystanie z udogodnień podatkowych, które skierowane są dla osób zakładających startupy,
  • skorzystanie z programów wspierających – istnieje wiele inicjatyw wspierających startupy. Inicjatywy te mają za zadane wesprzeć nowe przedsięwzięcia i umożliwić ich rozwinięcie. Aby ubiegać się o dofinansowanie, należy złożyć odpowiedni wniosek i załatwić kilka formalności.

Redakcja monitorowanierynku.pl

Autorzy naszych tekstów to specjaliści, których pasją są tematy biznesu, pracy, ekonomii, rozwoju osobistego, inwestycji i marketingu. Z doświadczeniem oraz głęboką wiedzą w swoich dziedzinach, tworzą wysokiej jakości artykuły, które nie tylko dostarczają wartościowych informacji, ale także inspirują do rozwoju i osiągania sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ile waży akumulator