Podczas oglądania programów telewizyjnych, na przykład dotyczących ekonomii, gospodarki, bardzo często można usłyszeć określenia „wiek produkcyjny” i „wiek przedprodukcyjny”. Wiele osób na ten temat uczyło się również w szkole, jednak wiedza lubi się zacierać. Co zatem oznacza określenie „wiek produkcyjny”, kiedy się go osiąga? Kiedy mówi się, że ludzie są w wieku przedprodukcyjnym? Jakie ma to znaczenie i po co określa się te przedziały wiekowe w życiu człowieka? Poniżej grać podpowiedzi i wskazówek.
Wiek przedprodukcyjny
O wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym mówią demografowie, a zatem specjaliści zajmujący się opisywaniem cech charakteryzujących społeczeństwo danego kraju. Ustalenie, jak wielu ludzi w konkretnym wieku zamieszkuje granica danego państwa, jest istotne między innymi ze względu na planowanie finansów. Ludzie w wieku przedprodukcyjnym nie generują jeszcze zarobków, a zatem z punktu widzenia państwa nie odprowadzają podatków, które służą finansowaniu różnych ważnych celów. Jednocześnie to właśnie ludzie w wieku przedprodukcyjnym pozostają na utrzymaniu swoich rodziców, wymagają wsparcia i pomocy ze strony państwa, na przykład poprzez finansowanie dla nich ochrony zdrowia czy edukacji.
Wiek przedprodukcyjny w zależności od źródeł określony jest w przedziale 0-18 rok życia, 0-17 rok życia lub 15-18 rok życia. To, to charakterystyczne dla tego okresu, to skupienie się na nauce, rozwoju. W większości ludzie na tym etapie życia jeszcze nie zarabiają, a nawet jeżeli podejmują już pierwsze prace zarobkowe, ich wynagrodzenie jest stosunkowo niskie. Nie muszą samodzielnie się utrzymywać, są wciąż na tak zwanym „garnuszku rodziców”.
Wiek produkcyjny
Po ukończeniu 18 roku życia, nawet jeżeli wciąż pozostaje się szkole, na studiach, wkracza się jednak momentalnie w wiek produkcyjny. 18 rok życia to granica dorosłości, po przekroczeniu której człowiek musi zacząć na poważnie myśleć o swoim życiu, rozwoju, samodzielnym utrzymaniu się. Ludzi wkraczających w wiek produkcyjny pozostają w nim tak naprawdę aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ten natomiast różni się w zależności od płci.
Wiek zdolności do pracy dla kobiet określa się w granicach 18-59, a dla mężczyzn 18-64. W naszym społeczeństwie mężczyźni mogą zatem pracować o 5 lat dłużej, co zwykle łączy się z ich większą siłą fizyczną. Ze względu na ogromne zmiany wśród społeczeństwa wszystkich części świata, od czasu do czasu pojawiają się różne zmiany związane z wiekiem produkcyjnym. Niektóre państwa wydłużają wiek produkcyjny między innymi ze względu na to, że wymagają tego wdrożone tam systemy emerytalne.
Zadania wieku produkcyjnego
To właśnie od ludzi w wieku produkcyjnym oczekuje się najwięcej aktywności w obszarze zawodowym. Brak pracy w wieku produkcyjnym to spory problem, dotyczący na przykład bezrobocia. Im wyższe bezrobocie, tym więcej osób w wieku produkcyjnym pozostaje bez zatrudnienia. Największym zadaniem w tym okresie w życiu człowieka jest bowiem rozwój zawodowy i zarabianie, co pozwala odłożyć na bezpieczną emeryturę.