Inwestycje

Inwestowanie w nieruchomości – poznaj trzy ważne zasady

Inwestowanie w nieruchomości – poznaj trzy ważne zasady

Rosnąca inflacja i niepewność odnosząca się do tego, co może przynieść przyszłość sprawiają, że inwestowanie w nieruchomości staje się coraz bardziej kuszącym sposobem na lokatę kapitału. Nie można jednak zapominać o tym, że jest też krokiem wymagającym dużej odpowiedzialności. Jeśli ma przynieść spodziewane rezultaty, nie może być szeregiem przypadkowych działań. Zabezpieczenie, jakim jest własny lokal to poczucie bezpieczeństwa, często można jednak usłyszeć o działaniach, które okazały się błędne. Jak więc inwestować w nieruchomości, aby na tym nie tracić?

Po pierwsze – wyznacz sobie cel

Jeszcze zanim zacznie się myśleć o inwestowaniu w nieruchomości, dobrze jest zadać sobie pytanie o to, dlaczego właściwie chce się zdecydować na taki właśnie krok. Wiele osób już na tym etapie odkrywa, że ich wiedza jest mocno ograniczona, a jedyny argument przychodzący im na myśl odwołuje się do podejmowania się tego rodzaju decyzji dlatego, że inni również decydują się na taki krok. Czy jednak podążanie za tłumem tylko dlatego, że istnieje moda na określone zachowanie, jest mądrym posunięciem? Wiele wskazuje na to, że takie podejście może nie przynieść nam spodziewanych rezultatów. O sukcesie można mówić przede wszystkim wtedy, gdy wcześniej wyznaczy się samemu sobie jasno określony cel, a następnie odpowie się na pytanie o to, jaka jest szansa na jego zrealizowanie. Tylko tak powinien wyglądać punkt wyjścia do dalszych aktywności.

Po drugie – określ budżet

Inwestowanie w nieruchomości ma sens przede wszystkim wtedy, gdy jesteśmy w stanie pochwalić się odpowiednim zapleczem finansowym pozwalającym nam na sfinansowanie zakupu. Wartość wkładu własnego ma kolosalne znaczenie. Oczywiście, nie można utrzymywać, że wspomaganie się kredytem jest pozbawione sensu. Warto jednak podchodzić z pewną ostrożnością do takiego rozwiązania, mając na uwadze choćby to, że musimy liczyć się z inflacją i jej konsekwencjami.

Po trzecie – nie wybieraj przypadkowej nieruchomości

Gdy wie się już, jakie ma możliwości finansowe i jakie ryzyko jest się w stanie podjąć, aby inwestować w nieruchomości, można podjąć decyzję dotyczącą tego, jaki typ nieruchomości wybrać. Nietrudno się domyślić, że również ta decyzja może przesądzić o końcowym sukcesie. Tu kluczowe znaczenie ma cel inwestowania. Jeśli więc w planie jest zakup mieszkania, które ma być wynajmowane przez lata, musi ono znajdować się w lokalizacji charakteryzującej się rozbudowaną infrastrukturą. Jeśli decydujemy się na lokal na obrzeżach miasta, do którego rzadko dojeżdża komunikacja miejska, znalezienie solidnych wynajmujących gotowych zapłacić dużą kwotę wcale nie będzie proste.
Osoby, które mogą pozwolić sobie na zainwestowanie większych pieniędzy, powinny zainteresować się przede wszystkim zakupem domu wolnostojącego, a nawet większego budynku. Dobrze zlokalizowany może być łakomym kąskiem dla firm chcącym mieć w nim siedzibę, dla inwestującego zaś będzie to oznaczać nie tylko stałe zyski, ale i możliwość sprzedania w przyszłości nieruchomości na korzystnych zasadach.

Udostępnij