Tutaj jesteś

Jak działa giełda – garść wyjaśnień dla zainteresowanych

8 stycznia 2022 Ekonomia giełda co to

Giełda papierów wartościowych, w skrócie GWP to instytucja finansowa, która powstała w roku 1991. Polska giełda liczy już zatem ponad 30 lat. Jest jedną z młodszych, ale też prężnie rozwijających się zarówno na rynku europejskim, jak też światowym. Czym jest giełda i jak działa? Dlla osób, które chcą rozwijać swoją wiedzę w obszarze finansów, to bez wątpienia przydatne informacje.

Giełda co to?


Giełda ma długą historię, najbardziej kojarzy się chyba z ulicą Wall Street w Nowym Jorku, gdzie funkcjonuje jedna z największych i najważniejszych giełd światowych. Filozofia giełdy opiera się na tym, by ludzie mogli inwestować lub sprzedawać akcje, a także inne instrumenty finansowe po to, aby zarabiać. Mówiąc malowniczo i obrazowo, na giełdzie w określonym miejscu i czasie kupuje się i sprzedaje akcje, których notowania są podawane do wiadomości publicznej. Sama giełda powstała po to, aby firmy mogły zdobywać fundusze na swój rozwój. Wchodząc na giełdę, emituje się akcje. Akcje mogą być kupione przez każdego, kto założył wcześniej swoje konto maklerskie, za pomocą którego może właśnie prowadzić konkretne operacje finansowe. Kupowanie akcji to nic innego jak kupowanie papierów wartościowych, dzięki którym staje się jednym ze współwłaścicieli firmy. Oczywiście nie ma się żadnej możliwości decydowania o jej polityce i rozwoju, natomiast kiedy firma rośnie, rozwija się, generuje coraz większe zyski, zwyczajnie można na tym zarobić, sprzedając bardzo wartościowe akcje innym inwestorom.

Jak działa giełda?


Z jednej strony sposób funkcjonowania giełdy wydaje się dosyć prosty i zrozumiały, z drugiej dla przeciętnego Kowalskiego to często tak zwana „czarna magia”. To, co wpływa na kondycję giełdy, jest niezwykle zawiłe. Tak naprawdę cała sytuacja gospodarcza, polityczna, społeczna, która dotyczy konkretnego kraju, ale też całego świata w niebagatelny sposób odbija się na giełdzie. W zależności od tego, co aktualnie dzieje się na świecie, niektóre akcje mogą notować zyski, a inne straty. Jeśli inwestuje się na giełdzie, trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie, być w regularnym kontakcie ze swoim maklerem, który na zlecenie kupuje lub sprzedaje akcje. Obserwując nagrania z giełdy papierów wartościowych w Polsce lub z Wall Street, często można odnieść wrażenie, że praca tam wymaga niezwykłego radzenia sobie ze stresem, ponieważ łączy się z ogromnym napięciem i koniecznością podejmowania szybkich decyzji. Rzeczywiście tak jest.

Kiedy inwestować na giełdzie?


Jeśli planuje się inwestycję większych środków na giełdzie, warto wcześniej znaleźć dobre biuro maklerskie, któremu powierzy się opiekę nad swoimi akcjami. Poza tym konieczna jest ciągła nauka i rozwijanie wiedzy. Aby skutecznie inwestować na giełdzie, trzeba sporo czytać, analizować doniesienia gospodarcze, polityczne i społeczne z całego świata, najlepiej z różnych niezależnych źródeł. A także po prostu próbować, kierować się odrobinę swoją intuicją, ale też twardą wiedzą na temat funkcjonowania konkretnych firm w Polsce czy na świecie.

Redakcja monitorowanierynku.pl

Autorzy naszych tekstów to specjaliści, których pasją są tematy biznesu, pracy, ekonomii, rozwoju osobistego, inwestycji i marketingu. Z doświadczeniem oraz głęboką wiedzą w swoich dziedzinach, tworzą wysokiej jakości artykuły, które nie tylko dostarczają wartościowych informacji, ale także inspirują do rozwoju i osiągania sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kogo obowiązuje PIT 36?

28 listopada 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?