Bardzo często słyszy się o portfolio, jednak nie każdy do końca wie, co to pojęcie oznacza. Portfolio jeszcze do niedawna związane było z artystami, którzy w teczce mieli swoje prace. W dzisiejszych czasach portfolio jest ważnym elementem w wielu innych zawodach.
Portfolio co to jest i dlaczego warto je mieć?
Portfolio jest zestawieniem naszej pracy, którą chcemy pokazać potencjalnym klientom, aby zachęcić ich do skorzystania z naszych usług. Jest to także świetny dodatek do CV i listu motywacyjnego. Nasze portfolio powinno składać się z najlepszych prac, które wykonaliśmy. Na ich podstawie pracodawca może ocenić, czy nasze zdolności są dostateczne względem danego stanowiska. Jeśli źle przygotujemy portfolio, to może ono zaszkodzić, a nie pomóc. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które są istotne podczas budowania portfolio.
W jakich zawodach portfolio jest niezbędne?
Portfolio jest obowiązkowe w przypadku zawodu architekta. Już na studiach odbywają się zajęcia, na których przekazywana jest wiedza, na temat tworzenia wysokiej jakości projektów. Oczywiście podczas studiów nie jesteśmy w stanie stworzyć dostatecznie dużo prac, które mogą być pomocne podczas rozpoczynania kariery. Ale zawsze mamy już jakiś początek. Portfolio to także nieodzowny element pracy fotografa czy grafika. Chcąc skorzystać z usług jednej z tych osób, każdy klient najpierw chce zapoznać się z ich pracami. Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie takiego zestawu prac na stronie internetowej lub na blogu, co znacznie ułatwia pokazywanie prac klientom lub pracodawcy. Każda osoba chcąca rozpocząć pracę, jako copywriter powinna posiadać przykładowe teksty napisane na różne tematy.
Jak stworzyć najlepsze portfolio?
Wygląd portfolio zależny jest przede wszystkim od danego zawodu. Najczęściej tworzy się je w postaci książki lub teczki, w której znajdują się prace lub zdjęcia. W wielu przypadkach dużo lepiej sprawdza się portfolio wykonane na stronie internetowej. Najważniejsze jest pokazanie siebie z najlepszej strony. Nie znaczy to jednak, że należy pokazać tylko i wyłącznie najlepsze prace. Jeśli rozpoczynamy karierę zawodową, to możemy w portfolio umieścić nawet prace, które wykonywaliśmy w ramach ćwiczeń lub darmowych projektów. Najważniejsze jest pokazanie kreatywności, pomysłowości i umiejętności, które posiadamy w danym momencie. Do portfolio można dołączyć także tekst opisujący naszą osobę i ścieżkę zawodową. Nie powinien być on zbyt długi i powinien zawierać konkrety. Każde portfolio musi być także regularnie aktualizowane.
Jak stworzyć pierwsze portfolio?
Portfolio tworzy się całe życie. Oczywiście na początku kariery nie mamy dużego doświadczenia oraz wielu ciekawych prac do zaprezentowania. Aby stworzyć atrakcyjne portfolio, warto na początku popracować nieco za darmo. Jest to najlepsza forma, aby zdobyć doświadczenie i podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności. Wielu fotografów i grafików tak rozpoczyna swoją pracę na własną rękę. Dzięki temu klient korzystający z usług takiej osoby wie na, co może liczyć, a usługodawca stara się wykonać swoją pracę na najwyższym poziomie.