Tutaj jesteś

Pompa ciepła do domu 130m2? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

9 grudnia 2022 Biznes Pompa ciepła


Pompa ciepła to efektywny, ekologiczny i coraz popularniejszy sposób na ogrzewanie domu i uzyskania ciepłej wody. Obecnie obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania nowoczesnymi rozwiązaniami, które wynikają z troski o środowisko naturalne, ale również z chęci obniżenia cen za energię oraz ogrzewanie. Pompy ciepła są tanie w eksploatacji, niezwykle komfortowe w użytkowaniu i objęte są licznymi dofinansowaniami. Te niezwykle pożyteczne i użyteczne urządzenia sprawdzą się w budynkach o każdym metrażu. My jednak weźmiemy dzisiaj domy o względnie dużej powierzchni. Jaka pompa ciepła do domu 130 m2? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pompa ciepła – co to jest?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię cieplną zgromadzoną w środowisku naturalnym. Korzysta ona z energii pochodzącej z gruntu, wody lub powietrza, następnie ta kierowana jest do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Pompa ciepła działa w oparciu o zasoby naturalne w 75%, a jedynie 25% do swojej pracy wykorzystuje energię elektryczną.

Pompa ciepła znana jest ze swojej niezwykłej funkcjonalności. Można z niej korzystać zarówno do zaspokojenia potrzeb cieplnych budynku, ale często jest również wykorzystywana jako klimatyzacja. Nie musimy również martwić się o dostęp do ciepłej wody użytkowej, ponieważ pompa ciepła również ją zapewni. Warto zaznaczyć, że można z niej korzystać jako samodzielne źródło ciepła, ale również jako dopełnienie innego systemu grzewczego, np. kotłem gazowym czy olejowym.

Pompa ciepła – na czym polega jej działanie?

Pompa ciepła to bardzo specyficzne urządzenie, które mimo swojej nazwy, sama nie wytwarza ciepła. Jej działanie polega na pobraniu go z otoczenia i przekształcanie w postać wykorzystywaną w budynku. Działanie pompy ciepła oparte jest na naturalnych zjawiskach fizycznych, takich jak: sprężanie, rozprężanie, parowanie i skraplanie, które umożliwiają zamianę zimna w ciepło i na odwrót.

Pompa ciepła do domu 130m2 – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Pompa ciepła, która będzie idealna do domu 130m2 to urządzenie, które zaspokoi zapotrzebowanie cieplne budynki i zapewni jego użytkownikom realne oszczędności. Dlatego, aby mieć pewność, że pompa ciepła będzie najlepiej realizowała swoje zadanie, kluczowym będzie dobranie jej do powierzchni domu. Dlatego też nie bez znaczenia są kwestie mocy i sprawności urządzenia grzewczego. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła do domu 130m2? Oto dwa główne kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy jej wyborze:

  1. Moc pompy ciepła – Pompy ciepła do budynku 130m2, jak również do budynków o innym metrażu, powinna być dopasowana przede wszystkim pod względem mocy. Jest to najważniejszy parametr, który decyduje o efektywnej pracy pompy ciepła. Jej moc powinna być dobrana według zapotrzebowania na moc grzewczą danego budynku. W przypadku domów o powierzchni 130m2, zamieszkiwanych przez maksymalnie 4 osoby, sprawdzi się pompa ciepła o mocy grzewczej 3,5-4,5 kW.
  2. Efektywność pompy ciepła – Moc pompy ciepła to nie wszystko. Równie istotną kwestią jest efektywność urządzenia, którą określa się współczynnikami: COP i SCOP.
  3.  COP (ang. Coefficient Of Performance) nazywany jest współczynnikiem wydajności pompy ciepła. Określa, jaki stosunek dostarczonego przez urządzenie ciepła do ogrzewania domu w stosunku do zużytej przy tym energii elektrycznej.
  4.  Drugim współczynnikiem jest SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) określa ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w ciągu roku.

 

 

 

Redakcja monitorowanierynku.pl

Autorzy naszych tekstów to specjaliści, których pasją są tematy biznesu, pracy, ekonomii, rozwoju osobistego, inwestycji i marketingu. Z doświadczeniem oraz głęboką wiedzą w swoich dziedzinach, tworzą wysokiej jakości artykuły, które nie tylko dostarczają wartościowych informacji, ale także inspirują do rozwoju i osiągania sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Obsługa techniczna nieruchomości – najważniejsze informacje