EkonomiaInwestycje

Blockchain co to jest?

Blockchain co to jest?

Wszystkie większe przedsiębiorstwa na co dzień posługują się różnymi nowoczesnymi technologiami. Jedną z nich jest blockchain. To technologia, która jest w stanie pomóc niemalże każdemu biznesowi, o ile tylko umiejętnie się ją wykorzysta i przede wszystkim dostosuje się ją do swoich głównych celów (na ogół celów firmowych).

Blockchain co to – podstawowe informacje

Blockchain jest nowoczesną technologią, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza blok łańcuchów. Jej głównym celem jest zabezpieczanie, przetrzymywanie i dostarczanie danych na temat różnych transakcji zawieranych online, czyli przeprowadzanych z pomocą Internetu. Każdy blockchain, czyli łańcuch bloków, musi składać się z kilku kluczowych elementów. Są one podstawą łańcucha, bez którego ten nie mógłby prawidłowo działać.

Trzy z nich odgrywają najważniejszą rolę, dlatego też uznaje się je za stałe części składowe łańcuchów bloków, a mowa tu o: rozproszonym rejestrze, niezmiennych rekordach oraz inteligentnych umowach. Nazwy brzmią abstrakcyjne, bo też opisują abstrakcyjne pojęcia, a nie przedmioty materialne. Tego, co one oznaczają, najłatwiej można się dowiedzieć w praktyce, podczas samodzielnego wykorzystywania blockchain.

Główne zalety blockchain

Wiedząc już, blockchain co to właściwie jest, można by było zastanowić się nad tym, w jakim celu warto go stosować. A tych celów może być kilka. Mówiąc bardzo ogólnie i łącząc je w całość, można powiedzieć, że łańcuchy bloków mają za zadanie ułatwić zarządzanie transakcjami internetowymi i pozwolić na ich szybsze, efektywniejsze oraz pewniejsze zabezpieczanie, co oznacza, że w pewnym stopniu służą nawet do ochrony danych osobowych. Na ten moment blockchain to jedna z bardziej ekonomicznych technologii. Zapewnia ona dużą oszczędność, ponieważ łączy w sobie różne funkcje, dzięki czemu jest w stanie zastąpić przynajmniej kilka innych systemów czy programów. Zawsze bezpieczniej natomiast korzystać z jednej technologii niżeli z kilku w jednym czasie.

Blockchain – co to daje?

Pora na konkrety. Blockchain gwarantuje przedsiębiorstwom przede wszystkim lepsze bezpieczeństwo. Wszystkie transakcje, które zostaną umieszczone w łańcuchu bloków, automatycznie stają się transakcjami stałymi, a zatem nikt z zewnątrz nie jest w stanie ich zmienić, nawet gdyby w jakiś sposób uzyskał do nich dostęp. Transakcje nie mogą być też usuwane. Sam administrator systemu nie jest w stanie wykluczyć tych, które zostały już zarejestrowane.

Blockchain pozwala też firmom na pozyskanie większego zaufania użytkowników. Daje gwarancję, iż uzyskiwane z niego informacje będą poprawne i zawsze aktualne, więc jeśli jakiś użytkownik otrzyma do nich dostęp, będzie mógł je potem śmiało wykorzystać i to bez żadnych oporów. Ogólnie rzecz biorąc ta technologia ma też przyczynić się do poprawienia efektywności wszelkich przeprowadzanych w sieci działań. Dzięki niej różne transakcje są zawierane szybciej niż normalnie. A to bardzo ważne, by nowoczesna firma działała w sposób wydajny.

Udostępnij