Tutaj jesteś

Stres w pracy – jakie są jego przyczyny i skutki

6 stycznia 2022 Praca stres w pracy


Praca to dla większości z nas obowiązek i sposób zarobienia na życie. Tylko niewielki odsetek ludzi traktuje ją jako źródło przyjemności i spełnienie marzeń. Niezależnie od tego, jaki ma ona charakter, może generować mniejszy lub większy stres. Długotrwały stres jest bardzo dużym obciążeniem dla organizmu i może prowadzić do poważnych chorób.

Stres w pracy – najczęstsze przyczyny

Źródła stresu dla każdego pracownika mogą być zupełnie inne, ale najczęściej są one związane z takimi sytuacjami jak zbyt duże obciążenie pracą oraz działanie pod presją czasu. Pracownik stresuje się również, gdy jego zadania są nieadekwatne do posiadanych umiejętności – są zbyt wyśrubowane lub zbyt małe.

Stresujące mogą być również relacje interpersonalne w pracy – zarówno między pracownikami, jak i kadrą zarządzającą. Kiepska organizacja, brak jasnych celów, nie do końca sprecyzowane obowiązki, restrykcyjne przestrzeganie godzin pracy, a także same warunki, np. w pracy jest zbyt zimno lub zbyt ciepło itp.

Wiele osób doświadcza długotrwałego stresu w pracy, ponieważ obawia się o ciągłość swojego zatrudnienia, nie ma możliwości rozwoju, a praca jest zbyt monotonna i jednostajna. Tak więc stres w pracy może wynikać z bardzo różnych powodów, ale jeśli jest długotrwały, to może prowadzić nie tylko do zmniejszenia efektywności w pracy, ale również różnych dolegliwości i schorzeń.

Skutki długotrwałego stresu w pracy

Długotrwały stres może wywoływać różne schorzenia i dolegliwości zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli chodzi o dolegliwości fizyczne, to najczęściej są one związane z różnego rodzaju bólami, np. głowy, mięśni karku, barków czy kręgosłupa w jego krzyżowo-lędźwiowym odcinku. Stres wpływa również na obniżenie naszej odporności i tym samym jesteśmy bardziej podatni na zwykłe infekcje. Częstym objawem stresu są także schorzenia związane z układem pokarmowym. Mogą to być bolesne skurcze jelit, jak i owrzodzenia układu pokarmowego. Oprócz chorób bezpośrednio związanych z naszym ciałem, w wyniku stresu mogą rozwinąć się także choroby o podłożu psychicznym, np. depresje i nerwice.

Jednak długofalowe skutki stresu w pracy mogą być znacznie bardziej poważne. Prowadzą między innymi do takich chorób jak udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego, choroby wieńcowej, a nawet chorób nowotworowych. Stres w pracy często staje się także przyczyną uzależnień, np. alkoholowych czy nikotynowych, które jeszcze bardziej przyczyniają się do rozwoju różnych chorób. Stres ma także skutki ekonomiczne, ponieważ wydajność zestresowanego pracownika zdecydowanie spada.

Jak radzić sobie ze stresem?

Długotrwały stres prowadzi do pogorszenia jakości pracy, może prowadzić do niezamierzonych pomyłek i błędów, a nawet wypadków. Konieczne jest więc wyeliminowanie jego źródła, ale nie mniej ważne jest także samo podejście pracownika do problemu. Skutki stresu leczy się zarówno przy pomocy środków farmakologicznych, jak i terapii czy różnych innych zabiegów. Konieczne są przede wszystkim dokładne badania, które umożliwią postawienie dokładnej diagnozy.

Redakcja monitorowanierynku.pl

Autorzy naszych tekstów to specjaliści, których pasją są tematy biznesu, pracy, ekonomii, rozwoju osobistego, inwestycji i marketingu. Z doświadczeniem oraz głęboką wiedzą w swoich dziedzinach, tworzą wysokiej jakości artykuły, które nie tylko dostarczają wartościowych informacji, ale także inspirują do rozwoju i osiągania sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa